17 luty - Światowy Dzień Kota
 25A3508

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To piękne święto, obchodzone corocznie ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka.
Chcemy zwrócić Państwa uwagę na niesienie pomocy kotom wolno żyjącym i bezdomnym, które miały kiedyś dom, ale go straciły.
Pragniemy także uwrażliwić ludzi na, często trudny, koci los.


Wiadomo, nie od dziś, że koty mają dobroczynny wpływ na ludzki organizm.
Współczesna nauka potwierdza te doniesienia. Badacze wciąż dostarczają nowych odkryć w tej dziedzinie.
Oto tylko kilka przykładów.

Kocie mruczenie łagodzi stres i napięcie emocjonalne.
Dlaczego tak się dzieje?
Koty mruczą z częstotliwością 25Hz, czyli taką, która idealnie współgra z biorytmem ludzkiego organizmu. Niskie częstotliwości działają na ludzki organizm rozluźniająco i relaksująco. Wypoczęty i zrelaksowany organizm produkuje mniej hormonów stresu.

Mruczący kot obniża ciśnienie krwi
u człowieka znajdującego się w jego pobliżu.

I to zarówno wówczas, gdy głaszczemy mruczka, jak i wtedy, gdy tylko siedzimy blisko niego.
Dlatego osobom z nadciśnieniem poleca się kociego kompana. Obecność kota znacznie zmniejszy ryzyko chorób związanych z nadciśnieniem.

Kot uśmierza ból.

Dzieje się tak dlatego, że ich sierść jest najonizowana ujemnie, a chore miejsca dodatnio. Kot wyczuwa bolesne miejsca na naszym ciele i układa się na nich, neutralizując szkodliwe jony. W jednym z badań wykazano, że kocie mruczenie ma działanie przeciwbólowe również w relacji międzykociej.

Leczy stawy, mięśnie i kości.
Częstotliwość kociego mruczenia przyspiesza zrastanie się kości, i to nie tylko u mruczków, ale i u ludzi. Na dodatek kocie mruczenie zmniejsza ryzyko rozwoju osteoporozy oraz łagodzi objawy reumatyzmu.

Okład z kota na migrenę.
Kot pomaga też na ból głowy. Wystarczy umieścić nasz czoło blisko karku zwierzęcia. Ciche mruczenie będzie miało korzystny wpływ na nasz układ nerwowy i zmniejszy intensywność odczuwanego bólu.

Jednak najprawdziwsza prawda jest taka, że kot, który zaufa i pokocha człowieka jest jego najwspanialszym przyjacielelm.
Zapraszamy więc do adopcji.
Pozdrawiamy serdecznie i życzymy mruczącego świętowania.

Serdeczne podziękowania dla Dzieci, Rodziców i Opiekunów z Przedszkola pod Jelonkiem z Idzbarka za zbiórkę karmy i posłanek dla naszego schroniska.
kot1

 

Serdeczne podziękowania dla Uczniów klas czwartych ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Iławie za piękne prace z okazji "Dnia Kota".

kot2